Diuna. Klasyka dla każdego

Czytelnicy, którzy szukają idealnego świata aby go zgłębić są zobowiązani do przeczytania dzieła Franka Herberta pt. “Diuna”. Powieść ta otrzymała jako pierwsza w historii nagrodę Nebula w 1965r oraz nagrodę Hugo w 1966r . Dzieło to zostało sprzedane w na świecie w nakładzie ok 20 milionów egzemplarzy. Robi wrażenie, prawda? A to nie koniec wśród czytelników magazynu Locus została wybraną najlepszą powieścią wszech czasów.

Koniec historii, czas na fabułę. Akcja książki rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej, gdzie najważniejszą planetą jest Arrakis inaczej Diuna (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment)Planeta ta jest wyjątkowa ze względu na występujące na niej złoża melanżu. Melanż jest substancją, przyprawą jak ją często nazywają, która przedłuża życie oraz pozwala na jasnowidzenie. Jej występowanie jest uzależnione od cyklu rozwoju czerwi- wielkie istoty zamieszkujące planetę. Arrakis dostaje się pod lenno rodu Atrydów, jednego z najbogatszych i najsilniejszych rodów we wszechświecie, jednak taki obrót spraw nie przypada do gustu ich przeciwnikom. Jednym z najbrutalniejszych z rodów jest ród Harkonnenów, który wspierany przez oddziały imperialne chce podporządkować sobie planetę. Po przewrocie dokonanym przez wrogiego najeźdźcę przy życiu z rodu Atrydów pozostają tylko Lady Jessica oraz Paul Atryda, następca tronu. Po ucieczce z pola bitwy i kilkudniowym pobycie na pustyni zostają odnalezieni przed Fremenów. Fremeni to koczownicy, którzy zamieszkują planetę oraz starają się ją chronić przed rodami, które je najeżdżają. W wiosce fremeńskiej Paul odkrywa, że może być wybrańcem, który zmieni bieg historii oraz odmieni losy Diuny.

Farank Herbert w swojej powieści umieścił kilka różnych frakcji, które mają większy czy mniejszy wpływ na historie. Oto najważniejsze z nich:

  • Ród Atrydów, w którego skład wchodzili Książe Leto Atryda, Lady Jessika czy też Paul Atryda
  • Ród Harkonnenów, którymi przewodził Baron Vladimir Harkonnen, oprócz niego możemy wymienić jego dwóch bratanków Feyd-Rautha oraz Glossu Raban
  • Fremeni, wśród któych najważniejszy był fremeński naib siczy Stilgar
  • Ród Corrinów, czyli najważniejsi we wszechświecie, a więc Imperium