Dlaczego Diuna to tak ważna książka

Diuna” Franka Herberta to jedna z najważniejszych książek w gatunku science fiction w historii literatury. Powieść została wydana już 55 lat temu, ale nadal fascynuje poruszanymi treściami oraz fascynującą wizją autora. Dlaczego nadal jest czytana i czym wyróżnia się na tle innych książek w podobnej konwencji?

Świat przedstawiony w “Diunie”

Jednym z najważniejszych bohaterów powieści Franka Herberta jest świat, który autor bardzo dokładnie zarysowuje. Arrakis, czyli pustynna planeta, na której osadzona jest akcja książki, ma bardzo rozbudowaną mitologię. Pisarz przykuł wielką wagę do tego, aby dokładnie zarysować zwyczaje jej mieszkańców i jej historię. Cała “Diuna” opowiada o konflikcie toczącym się na planecie oraz o młodym Paulu Atrydzie, który dla rdzennej ludności, czyli Fremenów, wydaje się być legendarnym mesjaszem. Niewiele innych książek science fiction tak dobrze jak “Diuna” buduje świat i pozwala czytelnikom poczuć się, jakby był na piaszczystej planecie. Bardzo oryginalnym aspektem powieści Franka Herberta jest właśnie to, że przedstawiony świat jest równie istotny, jak ludzcy bohaterowie.

Przesłanie ekologiczne w “Diunie”

Kolejnym, wyjątkowo istotnym i aktualnym aspektem “Diuny” jest ekologiczne przesłanie, jakie za sobą niesie. Z książki dowiadujemy się, że Arrakis było kiedyś zwykłą planetą posiadającą własną przyrodę. Przez najeźdźców, którym zależało na eksploracji naturalnych złóż przyprawy zwanej melanżem, która znajduje się na planecie, ta zamieniła się w pustynię niezdatną do życia. Autor książki bardzo jednoznacznie nawiązuje do kolonializmu i pokazuje, w jaki sposób niszczy on naturę oraz życie rdzennych mieszkańców. Właśnie ten aspekt sprawia, że “Diuna” to powieść bardzo uniwersalna, w której do teraz można znaleźć odniesienie do naszego świata. Niezależnie od tego, ile lat minie, powieść Franka Herberta będzie równie ważna i aktualna.

“Diuna” to niezwykła powieść, która wniosła wiele do literatury science fiction i wprowadziła wiele rewolucyjnych rozwiązań. Mimo upływu lat jest równie aktualna, angażująca i robi ogromne wrażenie.