Klasyka fantastyki naukowej w nowym wydaniu!

Frank Herbert to autor, którego zna każdy miłośnik literatury z gatunku fantastyki naukowej. Amerykański pisarz w kulturze popularnej zasłynął przede wszystkim serią książek pod tytułem Kroniki Diuny. Cykl ten doskonale łączył rozważania filozoficzne i moralne na tle natury ludzkiej z angażującą fabułą skupiającą się na polityce i dążeniu do władzy. Pierwszy tom tej serii nosi nazwę diuna i jest swoistym wprowadzeniem do tego oryginalnego uniwersum. Co w nim znajdziemy i czego się dowiemy?

Pustynna planeta

Choć Diuna posiada głównego bohatera, to już na początku należy zaznaczyć, że nie jest to książka o typowej dla powieści fikcyjnych narracji. Owszem, Paul Atryda, który odgrywa tutaj rolę pierwszoplanową, pozwala nam na wejście w ten wyjątkowy świat oraz poznanie panujących tu zasad. Jest to jednak bardzo monumentalna i schematyczna postać. Paul zmaga się ze swoimi wewnętrznymi demonami, jednak jest napisany w taki sposób, aby widz miał trudność się z nim utożsamić. Młody mężczyzna ma odegrać w dalszej historii bardzo istotną rolę i do niej też jest przygotowywany. Frank Herbert nie skupia się na pogłębieniu psychologicznym żadnego ze swoich bohaterów. Ci stanowić mają raczej surowe monumenty, gotowe schematy, które autor będzie mógł wykorzystać potem w swojej narracji. Nie jest w żadnej mierze zarzut, tym bardziej że pisarz zastosował ten zabieg w pełni świadomie. Warto mieć jednak z tyłu głowy, że Diuna (tanio kupisz tutaj) nie trafi do wszystkich czytelników.

Klasyczna fantastyka

Diunie autorstwa Franka Herberta najbliższej jest do powieści fantastycznych pisanych w XX wieku. Zarówno pod względem narracyjnym, jak i stylistycznym mamy do czynienia ze specyficznym, odrobinę dziwacznym klimatem. Dzięki temu Diuna jest powieścią ze wszech miar oryginalną. Jednak wadą takiego pisania jest to, że mało w niej życia, a co za tym idzie, i emocji. Warto jednak sięgnąć po ten klasyk literatury fantastycznej i samemu wyrobić sobie zdanie.